Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Złocieniec zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie myśli sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, gdy po sznurku trafiają do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest elementem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Że moglibyśmy obejść się bez kawy. Ale… po co?

Palarnia Kawy Cedynia

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Naszych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie wprowadziła „na salony”, bo przyjmowała się nią wyłącznie bogata elita kraju. Równocześnie grupa osób myślała ją zbyt dużo szkodliwą. Z czasem jednak kawa zatrzymywała się prostsza i wydawała swój elitarny charakter, na co spośród pewnością miały pomysł powstające od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy męczyły się prostym do przewidzenia torem – dostęp do niej istniał jeszcze popularniejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, a przez to spożycie kawy jeszcze większe. Zmiany z oczywistych powodów zaszły w stopniu I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu wróciłam do łask, aby w terminie drugiego światowego konfliktu być się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back nastąpił w latach PRLu, kiedy picie kawy na pewne zaszło w sposób prawie każdym Polakom. Bez niej nie mogły funkcjonować biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w szkołach. Najsilniejsze opinie były szmuglowane i dostarczane spod lady lub kupowane w Pewexie, posiadały też samą spośród najbardziej docenianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we współczesnej Polsce

W tokach współczesnych Polacy nie muszą już zabiegać o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy mniej czy dużo cenione, a prawdziwi kawosze przedstawiają nie tylko nasze ulubione marki, ale także techniki parzenia. Specjalistami w tej rzeczy są oczywiście bariści, dla których przyrządzanie kawy toż nie tylko zawód, jednak często także sztuka taż w sobie. Przecież we prywatnej kuchni musimy radzić sobie sami, a wszystek spośród nas prowadzi to niewiele inaczej.

Palarnia Kawy Cedynia

Jak parzą kawę Polacy?

W najnaturalniejszym wydaniu parzenie kawy w naszej kuchni liczy na zalaniu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni odkładają na wyniki najlepsze do wykonania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana albo i rozpuszczalna jest traktowana tak samo, a następnie wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w budowie cukru i mleka. Co dużo eleganckie osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, aczkolwiek nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dodaniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Cedynia

Większy poziom wprowadzenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, a raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – ludzie do parzenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce produkuje się na zwykłej kuchence, nie jest więc danie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój stworzony w kawiarce jest tak doskonały w stylu.

Palarnia Kawy Cedynia

Jednak wybór najodpowiedniejszym sposobem parzenia kawy, na jaki jeszcze częściej określają się Polacy, jest zastosowanie ekspresu. Ekspresy do kawy były obecnie zresztą atrakcyjne a w tokach PRL-u jednak trzeba przyznać, że od pozostałej pory wiele się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Cedynia

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego sposobie, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na żywo wrzątkiem z czajnika. Z organizacji w niezgody z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a też zdecydowanie szerszymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie sprowadzają się one jedynie do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W sztukę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych kolorów, na jakie warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie posiada jeszcze wielkiego koszcie dla zwykłego Polaka, natomiast inwestycja w łatwy ekspres do kawy zda się w kwestii codziennej satysfakcji z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Cedynia

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments